U-S-A

Info

Spojené štáty americké ( USA ) tvorí 50 štátov a District of Columbia – územie hlavného mesta Washingtonu. Dva štáty – Aljaška a Havaj – sú oddelené od všetkých ostatných. Každý štát má samostatný zákonodarný systém. Existujú napríklad rozdiely vo vekovej hranici pre nadobudnutie vodičského preukazu alebo pri treste za... viac v Štáty a Mestá

ESTA

Chcete vycestovať do USA? Vyplňte tento formulár, ktorý spolu s biometrickým pasom tvorí vstup do USA pre Slovákov. LINK: slovakia.usembassy

Počasie v USA

Click for New York, New York Forecast

Click for San Francisco, California Forecast

Príroda

Spojené štáty americké zaberajú južnú časť severoamerického subkontinentu. Povrch USA charakterizujú dva horské systémy tiahnúce sa popri okrajoch kontinentu severojužným smerom a Veľké a Centrálne roviny v strede krajiny. Na východe sa tiahnu Appalače, dlhé vyše 2000km. Popri východnom okraji Appaláč sa rozprestiera náhorná plošina Piedmont, ktorá klesá do Atlantickej nížiny. Západne od Appaláč sa rozprestiera Mississippská nížina. Západnú časť územia medzi oboma horskými systémami zaberajú prérie, ktoré pozvoľna stúpajú ku Skalnatým vrchom. Medzi Skalnatými vrchmi ( Východnou Kordillerou ) a Západnou Kordillerou ( Kaskádové vrchy a Sierra Nevada ) sa rozprestiera niekoľko náhorných plošín a rovín. Najvyšší bod v USA je Mount McKinley-6200 m a najnižší je Údolie smrti v púšti Sonora, 85 m pod hladinou mora.

USA majú rozsiahlu riečnu sieť. Mississippi s prítokom Missouri vytvára spolu s 54 ďalšími prítokmi druhú najdlhšiu rieku na svete. Prvý parník po nej plával roku 1811. Spomedzi veľkých riek treba ešte spomenúť Columbiu a Colorado. Na severe sa Spojené štáty delia s Kanadou o Veľké kanadské jazerá, ktoré sú najväčším sladkovodným rezervoárom na svete. Medzi Erijským a Ontárijským jazerom sú Niagarské vodopády vysoké 49 m. Na Floride sa zas nachádzajú rozsiahle močaristé oblasti.

Výskyt rastlín a živočíchov závisí od podnebia, ktoré je v priemere chladnejšie ako v obdobných zemepisných šírkach v Európe. V severnejších horských oblastiach, kde je dostatočne vlhko a chladno na to, aby tam rástli borovicovo-jedľové lesy, sa rozprestiera aj najstarší narodný park v USA – Yellowstonský park. Bol zriadený zákonom Kongresu z 1. marca 1872. Je to jeden z najväčších parkov na svete, zaberá plochu 8983 km˛. Rozkladá sa na území štátov Wyoming, Montana a Idaho. Je známi svojimi jazerami a riekami ako je napríklad Yellowstonské jazero a hadia rieka. Väčšinu Yellowstonu pokrývajú lesy borovíc a iných ihličnanov, ale aj topoľov a osík. Nachádza sa tu aj hojne divorastúcich kvetov. V Yellowstone žijú divé zvieratá, ako bizóny, losy, jelene wapi, ovce hruborohé, medvede grizly a vlky. Leží na povrchu vulkanického jadra. Je tu 10 000 horúcich prameňov a 200 gejzírov. Najznámejší gejzír je Old Faithful, ktorý vystrekuje približne každú hodinu. Najväčší je 115-metrový Steamboat. Existujú náznaky, že Yellowstone by mohol vybuchnúť ako ,,supervulkán”- bola by to nepredstaviteľná erupcia.

Zo západu na východ sa netiahne nijaký horský masív, a preto môže studený polárny vzduch preniknúť ďaleko na juh. Spôsobuje v strednej časti USA rozľahlé suché územia – prérie. Rastlinstvo na nich je veľmi chudobné. Len popri riekach rastie pýr sivý alebo kavyľ chvostnatý, inak sa tu vyskytuje väčšinou len trávnatý porast, čiastočne pripomínajúci savany alebo stepi. No práve v týchto oblastiach žijú živočíchy, ktoré sú pre Ameriku typické. Je to napríklad kojot prériový, jariabok a iné.

Východne od prérii sa nachádza mierne pásmo. To sa delí na kontinentálne a prímorské mierne pásmo. Prirodzene, kontinentálne mierne pásmo je oveľa suchšie ako prímorské, ale vďaka jazerám nie je rozdiel až taký veľký. Touto oblasťou tiež preteká mnoho riek. Mierne pásmo USA je chladnejšie oproti tomu u nás, pretože ho ochladzuje studený Labradorský prúd. Žije tu napríklad kačica divá, norok americký alebo Medvedík čistotný. Z rastlín tu nájdeme smrek, borovicu alebo orech čierny. Florida má subtropické až tropické podnebie. Je tu vlhko a nachádzajú sa tu aj pralesy. Významným zástupcom spomedzi živočíchov je krokodíl americký.

Vycestovanie do USA

Obyvatelia Slovenska a ďalších šiestich krajín môžu oddnes cestovať do Spojených štátov bez víz. Vízová povinnosť sa končí symbolicky v deň výročia "nežnej revolúcie" z roku 1989.
Namiesto víz však budú musieť záujemcovia o cestovanie vypĺňať internetový formulár ESTA, na základe ktorého získajú povolenie vycestovať. Potrebný je aj biometrický pas. LINK: slovakia.usembassy