U-S-A

Info

Spojené štáty americké ( USA ) tvorí 50 štátov a District of Columbia – územie hlavného mesta Washingtonu. Dva štáty – Aljaška a Havaj – sú oddelené od všetkých ostatných. Každý štát má samostatný zákonodarný systém. Existujú napríklad rozdiely vo vekovej hranici pre nadobudnutie vodičského preukazu alebo pri treste za... viac v Štáty a Mestá

ESTA

Chcete vycestovať do USA? Vyplňte tento formulár, ktorý spolu s biometrickým pasom tvorí vstup do USA pre Slovákov. LINK: slovakia.usembassy

Počasie v USA

Click for New York, New York Forecast

Click for San Francisco, California Forecast

Život v USA

80% populácie Severnej Ameriky tvoria biely potomkovia prisťahovalcov z Európy. Z menších skupín obyvateľstva 12% tvoria Afroameričania, 3% majú ázijský pôvod, 9% tvoria Hispánci (potomkovia miešancov) a len 1% predstavujú Indiáni. Až 92% obyvateľov Ameriky sa tu narodilo. Väčšinu nových prisťahovalcov predstavujú Hispánci. Väčšina obyvateľov žije vo veľkých mestách ako je napríklad New York.

Školstvo
Školstvo v USA nie je jednotné. Popri bezplatných základných a stredných školách existujú mnohé ,,nezávislé” súkromné vzdelávacie ustanovizne, väčšinou len pre deti bohatších ľudí, rovnako je to aj s univerzitami. Až v roku 1974 zrušil Najvyšší súd USA svoje rozhodnutie, podľa ktorého bolo spoločné vyučovanie černochov a belochov neprípustné.

Zdravotníctvo

V USA neexistuje všeobecná bezplatná štátna zdravotná starostlivosť. Pacientov ošetrujú poväčšine súkromní lekári za poplatok. Štátne zdravotníctvo sa zaoberá iba prípadmi infekčného a duševného zdravia a niektorými skupinami obyvateľstva. Vysoké náklady postihujú najmä najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva, kde je počet ochorení oproti majetným rodinám dvojnásobný. Za troj- či štvor týždňový pobyt v nemocnici zaplatí priemerný Američan prinajmenej polovicu ročného zárobku.

Masovokomunikačné prostriedky

V USA vychádza asi 1650 denníkov, 580 nedeľníkov a 8000 časopisov. Ďalej viac ako 6400 rozhlasových a televíznych staníc. Jednotlivé masmédiá patria väčšinou k veľkým súkromným agentúram, len máloktoré pôsobia v celom štáte.

Doprava

V USA je železničná sieť dlhá asi 320 000 km, ale vlakom sa prepravuje len malo ľudí, väčšina využíva svoje autá. Spojené štáty americké majú veľmi hustú sieť leteckých liniek, 11 000 letísk. Pri preprave ropy má dôležitú úlohu pobrežná lodná doprava a ropovody.

Strava

Mnohé americké jedlá priniesli do USA prisťahovalci z Európy. Napríklad hamburgery sa do USA dostali v 19. storočí prostredníctvom nemeckých prisťahovalcov. Dnes toto jedlo reprezentuje Ameriku. V USA zjedia každú minútu až 45 000 hamburgerov. Párky sú zas z Frankfurtu a pôvodne sa volali frankfurtské párky. Na ,,hot-dogy” ich premenoval roku 1916 novinár Thomas Dorgan, keď si ich kúpil vo vyhĺbenom rožku na newyorskom ostrove Coney Island. Pizza pochádza z Neapola v Taliansku. Prvú pizzeriu v Spojených štátoch amerických otvorili roku 1905, popularitu si však získala až po roku 1945. Prvú reštauráciu s rýchlym občerstvením údajne otvorili roku 1921 vo Wichite v Kansase. Najväčším bufetovým systémom na svete je McDonald, ktorý má po svete takmer 20 000 prevádzok. Koláče sú v USA obľúbené od čias kolonizácie, pričom jablčný koláč sa stal symbolom americkej domácej stravy. K americkej domácej kuchyni patria bifteki, kuracina a šunka so zemiakmi a šalátom. Američania sa často stravujú mimo domu – obľubujú nielen hamburgery a francúzske hranolčeky, ale aj čínske, talianske a mexické jedlá owstone žijú divé zvieratá, ako bizóny, losy, jelene wapi, ovce hruborohé, medvede grizly a vlky. Leží na povrchu vulkanického jadra. Je tu 10 000 horúcich prameňov a 200 gejzírov. Najznámejší gejzír je Old Faithful, ktorý vystrekuje približne každú hodinu. Najväčší je 115-metrový Steamboat. Existujú náznaky, že Yellowstone by mohol vybuchnúť ako ,,supervulkán”- bola by to nepredstaviteľná erupcia.

Zo západu na východ sa netiahne nijaký horský masív, a preto môže studený polárny vzduch preniknúť ďaleko na juh. Spôsobuje v strednej časti USA rozľahlé suché územia – prérie. Rastlinstvo na nich je veľmi chudobné. Len popri riekach rastie pýr sivý alebo kavyľ chvostnatý, inak sa tu vyskytuje väčšinou len trávnatý porast, čiastočne pripomínajúci savany alebo stepi. No práve v týchto oblastiach žijú živočíchy, ktoré sú pre Ameriku typické. Je to napríklad kojot prériový, jariabok a iné.

Východne od prérii sa nachádza mierne pásmo. To sa delí na kontinentálne a prímorské mierne pásmo. Prirodzene, kontinentálne mierne pásmo je oveľa suchšie ako prímorské, ale vďaka jazerám nie je rozdiel až taký veľký. Touto oblasťou tiež preteká mnoho riek. Mierne pásmo USA je chladnejšie oproti tomu u nás, pretože ho ochladzuje studený Labradorský prúd. Žije tu napríklad kačica divá, norok americký alebo Medvedík čistotný. Z rastlín tu nájdeme smrek, borovicu alebo orech čierny. Florida má subtropické až tropické podnebie. Je tu vlhko a nachádzajú sa tu aj pralesy. Významným zástupcom spomedzi živočíchov je krokodíl americký.

Vycestovanie do USA

Obyvatelia Slovenska a ďalších šiestich krajín môžu oddnes cestovať do Spojených štátov bez víz. Vízová povinnosť sa končí symbolicky v deň výročia "nežnej revolúcie" z roku 1989.
Namiesto víz však budú musieť záujemcovia o cestovanie vypĺňať internetový formulár ESTA, na základe ktorého získajú povolenie vycestovať. Potrebný je aj biometrický pas. LINK: slovakia.usembassy